Kungörelser om bygglov och grannehöranden

När kommunen har fattat beslut om bygglov, rivningslov, marklov eller förhandsbesked ska besluten kungöras, det vill säga meddelas offentligt, detta gäller även grannehöranden.

Kungörelserna syns på denna sidan, under hela den tiden är det möjligt att överklaga ett beslut om bygglov, rivningslov, marklov eller förhandsbesked eller lämna synpunkter i ett grannehörande.

Beslut och handlingar finns tillgängligt hos:

Miljö- och bygglovsnämnden
Lidköpings kommun
Skaragatan 8
Lidköping
E-post: samhalle@lidkoping.se

Visar 10 av 12

  • Bygglov med startbesked beviljas för nybyggnad av plank

    Diarienummer
    LIMBN-2026-744
    Typ
    Kungörelse
    Fastighet
    PAPEGOJAN 51
    Publiceringsdatum
    2026-09-02
    Avpubliceringsdatum
    2026-10-01
  • Bygglov med startbesked beviljas för tillbyggnad av komplementbyggnad

    Diarienummer
    LIMBN-2026-1083
    Typ
    Kungörelse
    Fastighet
    TORESTORP 4:2
    Publiceringsdatum
    2026-09-02
    Avpubliceringsdatum
    2026-10-01
  • Grannehörande vid byggnation närmare gräns än 4,5 meter innan bygglov

    Ansökan om bygglov för plank

    Diarienummer
    LIMBN-2026-1258
    Typ
    Grannehörande
    Fastighet
    MISTLUREN 2
    Publiceringsdatum
    2026-08-31
    Avpubliceringsdatum
    2026-09-15
    Svarsdatum
    2026-09-14
  • Grannehörande vid planavvikelse innan bygglov

    Ansökan om bygglov för tillbyggnad av enbostadshus med ändring av tak och fasad

    Diarienummer
    LIMBN-2026-1100
    Typ
    Grannehörande
    Fastighet
    FRAMTIDEN 5
    Publiceringsdatum
    2026-08-31
    Avpubliceringsdatum
    2026-09-17
    Svarsdatum
    2026-09-16
  • Bygglov med startbesked beviljas för tillbyggnad av tvåbostadshus (trapphus till källare)

    Diarienummer
    LIMBN-2026-806
    Typ
    Kungörelse
    Fastighet
    YGGDRASIL 8
    Publiceringsdatum
    2026-08-28
    Avpubliceringsdatum
    2026-09-26
  • Bygglov med startbesked beviljas för anläggande av kärlskåp samt bottentömmande containers

    Diarienummer
    LIMBN-2026-1127
    Typ
    Kungörelse
    Fastighet
    GRÄSHOPPAN S:1
    Publiceringsdatum
    2026-08-28
    Avpubliceringsdatum
    2026-09-26
  • Bygglov med startbesked beviljas för utvändig ändring av flerbostadshus (materialbyte fönster)

    Diarienummer
    LIMBN-2026-680
    Typ
    Kungörelse
    Fastighet
    AJAX 1
    Publiceringsdatum
    2026-08-27
    Avpubliceringsdatum
    2026-09-25
  • Bygglov beviljas för nybyggnad av industribyggnad

    Diarienummer
    LIMBN-2026-1019
    Typ
    Kungörelse
    Fastighet
    MANDELKREMLAN 4
    Publiceringsdatum
    2026-08-25
    Avpubliceringsdatum
    2026-09-23
  • Bygglov med startbesked beviljas för skylt ( digital anslagstavla)

    Diarienummer
    LIMBN-2026-1014
    Typ
    Kungörelse
    Fastighet
    RÅDA 18:1
    Publiceringsdatum
    2026-08-25
    Avpubliceringsdatum
    2026-09-23
  • Bygglov med startbesked beviljas för skylt

    Diarienummer
    LIMBN-2026-1223
    Typ
    Kungörelse
    Fastighet
    FREJA 1
    Publiceringsdatum
    2026-08-20
    Avpubliceringsdatum
    2026-09-18
Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Publicerad:

Senast uppdaterad:

Sidansvarig: samhalle@lidkoping.se